Passuth László
Ki volt Passuth László?
Passuth László (1900–1979) magyar író, műfordító és történelmi regényeiről ismert irodalmár, akinek munkái a történelem és a fikció mesteri ötvözéséről híresek.
1900. július 15-én született Budapesten.
1 éves korában Kolozsvárra költöztek szüleivel, ahol középiskoláit is végezte. 1920-ban került Budapestre,és jogi diplomát szerzett a szegedi egyetem jogtudományi karán. 1919-1950-ig banktisztviselőként dolgozott, majd 10 évig az Országos Fordító Iroda szakfordítója volt. Innen ment nyugdíjba. Írói pályafutása 1920-ban kezdődött, életrajzi, művészettörténeti írásai a legolvasottabb művek közé tartoztak.
Regényeiben előszeretettel idézte meg a múlt nagy alakjait és korszakait – ilyen például a "Megszólal a sírvilág" vagy az "Esőisten siratja Mexikót". Passuth stílusa magával ragadó és részletgazdag, így olvasói könnyen elmerülhetnek a különböző történelmi korokban, legyen szó reneszánsz Itáliáról vagy az azték birodalomról. Életműve a magyar történelmi regények klasszikusainak, és máig sokan szeretik fordulatos, mély történelmi ismeretekre épülő írásait.
Számos nyelvből fordított, 1956-ig csak fordításai jelenthettek meg. Első, Eurázia című regényét 1937-ben adták ki. Ezután számos regényt írt, alapos filológiai felkészültséggel, kivételesen kifinomult és művészi stílusban. Első nagy sikere az Esőisten siratja Mexikót című regénye volt 1939-ben.
Válogasson regényei közül oldalunkon: