Könyvet keresel? Írj nekünk: info@konyvantikvar.hu  vagy hívj: +3670/204-6710  Nálunk emberrel beszélsz, nem AI-jal!  Minden rendelést a lehető leggyorsabban (akár még a rendelés napján) postára adunk!  online antikvárium

Nincs vélemény a termékről:0 értékelés

D. Szemző Piroska: Arany János napjai

Cikkszám: 
8303
Gyors szállítás saját raktárról Gyors szállítás saját raktárról, 5 csillagos értékelések
Képzelt napló, Arany írásainak felhasználásával

Szemző Piroska könyve legkisebb részleteiben is a valóság adataira támaszkodik: arany János életének és műveinek hiteles irodalmi dokumentumaira. arany János nem írt naplót, de életének hétköznapjait-ünnepeit több kötetre menő levelezésében rögzítette; ezek az őszinte, közvetlen vallomások képezik legfontosabb alapjait az Arany János napjai c. műnek. A levelek – közöttük a Gyulai Pálhoz intézett néhány oldalas önéletrajzi levél – valóságos kis remekművek; sokat árulnak el emberről, íróról, művéről, de mégsem eleget ahhoz, hogy egész képet nyújtsanak. Arany János napjai élvezhető nyelven, Arany nyelvén megírt hiteles Arany-életrajz, mely hiányt pótol és fontos feladatot kíván betölteni nemzeti kultúránk közkinccsé tételében. A költői levelekben és egyéb helyeken szétszórt, nehezen hozzáférhető vallomásait, önéletrajzi megnyilatkozásait hiteles egésszé s ugyanakkor élvezetes olvasmánnyá kerekíti.

_Négy szakaszra bomlik: az elsőben a gyermekévek, a serdülőkor, a kollégista, a művészi elhivatottságát érző, igazi útját kereső ifjú mutatkoznak meg. E korszak Arany színészi pályájával zárul. A második 48-as forradalmunk Arany Jánosát, Petőfi barátját, Táncsics, Kossuth és forradalmunk többi nagyjainak kortársát rajzolja meg. A harmadik a nagykőrösi gimnázium tanárának portréja. A negyedik a költőt Pesten mint a Kisfaludy-Társaság és az Akadémia titkárát, folyóiratok szerkesztőit s végül élete legvégén az általa annyira vágyott „boldog függetlenség” korszakában ábrázolja. Betegen, öregen a Margitsziget tölgyei alatt, amikor a „kapcsos könyvbe” jegyezgette Őszikéit: öregkori vallomásait. A négy szakasz természetesen alkotásait éppen olyan hűen tükrözi, mint életét. Az igazi napló közvetlen, néhol pongyola hangja szólal meg a műben úgy, ahogy Arany János maga beszélt önmagáról családja vagy szűkebb baráti körében: játékos, könnyed, néhol öngúnyoló, néhol elérzékenyedő hangon, hónapról hónapra, évről évre rögződnek a lapokra a bejegyzések két nagy, a költő egész életét betöltő problémát érlelve: küzdelmét a műalkotásért és a független nemzet felemelkedéséért.
1957

516 old, 19 cm x 14 cm
Védőborítója szakadt
Raktáron 1 db
900 Ft
A vásárlás után járó pontok: 90 Ft
Hasonló termékek
Betöltés...
Adatok
Tömeg:
499 g/db
Vélemények
Legyen Ön az első, aki véleményt ír!
D. Szemző Piroska: Arany János napjai
D. Szemző Piroska: Arany János napjai
900 Ft
Webáruház készítés
Belépés
Elfelejtett jelszó
Betöltés...
Kategóriák
Menüpontok